Finanse publiczne

Finanse publiczne obejmują procesy związane z gromadzeniem i wydatkowaniem środków publicznych oraz inne operacje związane z dysponowaniem środkami pieniężnymi Skarbu Królestwa. Skarbem Królestwa zarządza minister właściwy do spraw wewnętrznych. On również prowadzi gospodarkę finansami publicznymi.

Budżet państwa

W Królestwie Dreamlandu władze federalne nie sporządzają i nie wykonują budżetu państwa jako planu finansowego. Doświadczenia pokazały, że procedura budżetowania (przygotowanie projektu, konsultacje, uchwalanie i wykonywanie budżetu) była zbyt czasochłonna, pracochłonna i nieefektywna, gdyż budżety były na ogół wykonywane w małym zakresie, a wszystkich dochodów i wydatków nie dało się przewidzieć. W związku z tym w roku 2016 Rząd Daniela von Witta zaproponował odejście od budżetowania na rzecz sprawozdawczości z gospodarowania finansami publicznymi. Od lipca tego roku sporządzane są już tylko raporty z realizacji dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów Skarbu Królestwa.

Dochody publiczne

Do dochodów publicznych zalicza się:

  • emisję dreama – emisja pieniądza może być przeprowadzona raz na 3 miesiące w wielkości maksymalnie do 1/20 ogólnej sumy pieniądza pozostającego w obiegu. Aktualny limit emisji wynosi 5.657.283 D. Emisję pieniądza może przeprowadzić Parlament Królewski podejmując w tej sprawie uchwałę;
  • darowizny, spadki, zapisy i inne dochody z ofiarności publicznej;
  • udziały w zyskach przedsiębiorstw – czyli dochody w formie dywidend z przedsiębiorstw, w których Skarb Królestwa posiada swoje udziały lub akcje;
  • dochody z sprzedaży inwestycji – czyli dochody z sprzedaży przedsiębiorstw państwowych lub papierów wartościowych (akcji, udziałów, itp.);
  • podatki i opłaty – rodzaje podatków i opłat oraz zasady ich wykorzystania określać muszą ustawy.

Wydatki publiczne

Środki publiczne mogą być przeznaczane na:

  • wynagrodzenia funkcjonariuszy, urzędników, sędziów i żołnierzy – czyli jako świadczenia na rzecz osób fizycznych zatrudnionych w administracji publicznej;
  • apanaże królewskie i wydatki z listy cywilnej Korony – czyli jako świadczenia na rzecz Korony Dreamlandzkiej (Dworu Królewskiego) i jej pracowników;
  • programy federalne realizowane przez Rząd Królewski;
  • zobowiązania, w tym zaległe wynagrodzenia i inne roszczenia.

Wydatki publiczne realizowane są według ściśle określonej procedury, z którą powinni być zapoznani: Król, Premier Rządu Królewskiego, Marszałek Parlamentu Królewskiego oraz Prezes Sądu Królestwa.

Procedura realizowania wydatków publicznych

Główną pozycję wydatków publicznych stanowią wynagrodzenia, apanaże królewskie i wydatki z listy cywilnej Korony. Zasady ustalania i wypłaty wynagrodzeń są ściśle określone.

Wynagrodzenia w sektorze publicznym

Przychody i rozchody Skarbu Królestwa

Dochody i wydatki publiczne mają charakter bezzwrotny. Skarb Królestwa może jednak osiągać i ponosić ciężary finansowe mające charakter zwrotny. Operacje takiego charakteru nazywane są przychodami i rozchodami publicznymi.

Przychodami publicznymi mogą być zaciągane przez Skarb Królestwa kredyty i pożyczki oraz emitowane obligacje skarbowe. Przychody mogą być realizowane tylko wtedy, gdy spełnione są następujące warunki:

  • przewidywane przyszłe dochody Skarbu Królestwa pozwolą na spłatę zadłużenia lub wykup obligacji skarbowych w ciągu 6 miesięcy od jego zaciągnięcia;
  • kwota kredytu lub pożyczki albo wartość obligacji skarbowych po cenie nominalnej nie przekracza 10.000.000 D;
  • zaciągnięcie nowego kredytu lub pożyczki albo emisja obligacji skarbowych nie spowoduje przekroczenia limitu długu publicznego Skarbu Królestwa z tytułu kredytów i pożyczek oraz emisji obligacji skarbowych w wysokości 15.000.000 D.

Zaciąganie długu przez Skarb Królestwa musi mieć pozwolenie Parlamentu Królewskiego w formie uchwały, którą wykonuje minister właściwy do spraw wewnętrznych.

Rozchodami publicznymi są z kolei spłaty zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz wykup obligacji skarbowych.

Sprawozdania budżetowe

W trakcie każdej kadencji Premiera Rządu Królewskiego pięć osób musi złożyć w Parlamencie Królewskim sprawozdanie z realizacji gospodarki finansami publicznymi w terminie określonym przez ministra. Tymi osobami są: Król (za Dwór Królewski), Premier (za Rząd Królewski), Marszałek Parlamentu Królewskiego (za Parlament Królewski), Prezes Sądu Królestwa (za Sąd Królestwa) oraz minister właściwy do spraw wewnętrznych (za Skarb Królestwa).

Informacje o tym jak złożyć takie sprawozdanie i jak powinno ono wyglądać znajdują się na poniższej stronie.

Jak poprawnie złożyć sprawozdanie budżetowe?

Z kolei na poniższej stronie pokazujemy spis dotychczas ogłoszonych sprawozdań budżetowych.

Sprawozdania budżetowe

Wskaźniki

Wskaźniki finansowe i gospodarcze

Podstawa prawna

Inne strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych