Exposé Premiera Alchiena d’Archien – 16.10.2009

Premier Rządu Królewskiego Alchien d’Archien wygłosił expose w dniu 16 października 2009 roku.


Wasza Królewska Mość,
Dreamlandczycy,

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej.

Prosiłbym, żeby powyższe słowa potraktować całkiem serio – aktywność w KD sięgnęła dna i w najbliższym czasie się nie podniesie. Czeka nas seria dużych, gruntownych reform, które – miejmy nadzieję – przyniosą poprawę. Ale aż do ich wprowadzenia – nie będzie lepiej. Obecna formuła ustrojowo-techniczna KD się wyczerpała.

Mój program polityczny jest znany, opiera się ściśle na Deklaracji Programowej Stronnictwa Federalnego. Wobec tego chciałbym powiedzieć kilka słów o sprawach bieżących.

W najbliższych dniach zmobilizuję do pracy Rząd (znajdą się w nim ci sami ministrowie, co podczas rządów mojego poprzednika). Rozumiem rozczarowanie pracami niektórych resortów, jestem zaniepokojony tarciem między ministrami – wszystko zostanie sprawdzone, rozliczone, a Rząd – uporządkowany. Nie będzie taryf ulgowych. Ten oszczędny kadrowo gabinet ma pracować na najwyższych obrotach.

Rozumiem rozczarowanie obywateli pracami IP. Nie jestem w stanie zrzucić całej odpowiedzialności na karb rozpoczętego w tzw. „realu” roku akademickiego. Obiecuję w ciągu tygodnia zadbać o uporządkowanie
kwestii formalnych w Parlamencie. Jednocześnie zaznaczam, że przez najbliższy miesiąc cała energia mojego klubu parlamentarnego zostanie włożona w przygotowanie reformy konstytucyjnej. Do czasu jej zaprezentowania Stronnictwo Federalne nie będzie zajmować się w IP niczym innym. To nasz absolutny priorytet.

Kilkanaście dni temu podjąłem aktywnie zadanie reprezentowania nas w OPM – jak na razie, z dobrym rezultatem. Jeżeli Jego Królewska Mość nie postanowi inaczej, Dreamland będzie utrzymywać w Gmachu Narodów jednego przedstawiciela.

Osobiście będę pisał na LD biuletyny Rządu. Bez udziwnień i rewelacji, wywiadów i fotografii; krótkie broszury dotyczące najważniejszych działań RKD. Do końca weekendu powinienem upublicznić część informacji związanych z Systemem Gospodarczym.

Chciałbym zapowiedzieć też, że Rząd przed podjęciem najważniejszych decyzji będzie prowadzić konsultacje społeczne za pośrednictwem DOSS, ośrodka prowadzonego przez Łukasza Wakowskiego.

(-) gen. arcyksiążę Alchien
Premier